„Webumenia“ Z Mikovínyho rytiny nástenná tapeta

BAonline
26. februára 2016

Slovenská národná galéria (SNG) spustila v minulom roku najmodernejšiu a užívateľsky najviac friendly online databázu. Do založenia virtuálnej zbierky, ktorá dnes obsahuje už 80-tisíc položiek, sa zapojili viaceré významné galérie a múzeá. Ide o revolučnú iniciatívu, veď pojem verejného vlastníctva (puplic domain) bol v prostredí slovenských zbierkotvorných inštitúcií dlho tabuizovaný.

Nový „webumenia“ sa dostal na svetovú počítačovú sieť po modifikácii už existujúcej webovej stránky. Projekt Digitálna galéria, financovaný zo štrukturálnych fondov Európskej únie, umožnil vytvoriť prostredníctvom inovatívnych technológií a odborníkov modernú online databázu.

Vizuálnu podobu databázy charakterizujú čisté plochy a prehľadnosť, o čo sa pričinil tím lab. SNG, t. j. platformy, ktorá skúma možnosti využitia digitálnych technológií v galerijnej a muzeálnej praxi.

Novinkou je aj sprístupnenie digitálnych reprodukcií autorskoprávne voľných diel (momentálne 19 700 kusov). Záujemcovia si ich môžu stiahnuť v pôvodnej veľkosti a vo výbornej kvalite a použiť na rôzne účely: umiestniť na vlastnú webstránku, vytlačiť alebo podrobiť ďalšej digitálnej úprave. Alebo si z týchto digitálnych obsahov vyrobiť hoci nástennú tapetu (napríklad zo slávnych panoramatických pohľadov na Prešporok v 18. storočí od zakladateľa uhorskej kartografie Samuela Mikovínyho).

02

03

08

V duchu filozofie Creative Commons (zdieľanie a využívanie kreativity legálnym spôsobom) „Uvedenie autora! Nekomerčné použitie!“ sú voľne použiteľné aj fotografie ďalších výtvarných artefaktov.

Startup podozrivá je aj služba zameraná na predaj reprodukcií výtvarných diel zo zbierok SNG: „K vybraným dielam zo zbierok SNG ponúkame možnosť objednať si reprodukcie v archívnej kvalite na fineartových papieroch. Po výbere diela, vyplnení údajov a odoslaní objednávky vás bude kontaktovať pracovník SNG s podrobnejšími informáciami…“

07

 Milan Chovanec: Mier, 1978, O 5773, SNG. webumenia.sk

Údaje a digitálne reprodukcie sú preberané a pravidelne aktualizované zo systému CEDVU (Centrálna evidencia diel výtvarného umenia). Inteligentný vyhľadávač v hornej časti webovej stránky funguje dokonale. Pri automatickom vyhľadávaní je k dispozícii šesť hlavných kategórií filtrov: autor, galéria, výtvarný druh, žáner, technika a tagy, ktoré umožňujú takmer nekonečné množstvo vyhľadávacích možností. Cez samostatné položky v menu sa môžeme oboznámiť aj s profilmi a dielami jednotlivých umelcov, prezerať si virtuálne výstavy alebo si prečítať zaujímavé články.

Jediným nedostatkom systému sú chýbajúce autentické geografické názvy. Je pravda, že v rámci časovej osi môžeme ľahko limitovať nájdené položky spred roka 1918, ale aspoň v záujme zdokumentovania charakteristických názvov dobových panoramatických pohľadov a krajiniek z 19. storočia by stálo za to vkomponovať do algoritmu vyhľadávača originálne zemepisné názvy. Napríklad pod kľúčovým slovom „Pozsony“ sa nenachádza ani jediný údaj. A aj pri Pressburgu sa objavia len tri nájdené položky.

10

Bratislava z juhu. Stredoeurópsky grafik z polovice 19. storočia. C 7405, GMB, webumenia.sk

Skutočnou lahôdkou – a to nielen pre priaznivcov Bratislavských rožkov – je 2 836 mimoriadne kvalitne zdigitalizovaných diel zo zbierok Galérie mesta Bratislavy: nespočetné množstvo panoramatických pohľadov na Bratislavu a vyobrazení mesta, autoportrét slávneho bratislavského sochára Alojza Rigeleho, viaceré práce od „výrobcu portrétov“ Ferdinanda Karla Theodora Lütgendorffa, ale aj kolorované grafiky Vincenza Reima s prešporskými zákutiami z polovice 19. storočia. 

14

Vincenz Reim: Divadelné námestie v Bratislave. C 7234, GMB, webumenia.sk.

Okrem rytín so scénami korunovačných slávností a kráľovských portrétov sa v zbierkach virtuálnej galérie www.webumenia.sk stretneme aj s portrétmi zázračného prešporského rabína Moshe Schreibera (Chatam Sofer) alebo hoteliera Jakuba Palugyaya.

Sándor Papp ml.

Podporili nás

Don`t copy text!