V Bratislave boli kedysi dve miesta, kde ste zaručene mohli stretnúť známych a priateľov. Bratislavské Korzo a Bratislavské LIDO na petržalskom brehu Dunaja. Rieka teda nebola prekážkou, ale práve naopak, spájala nielen oba brehy ,ale predovšetkým ľudí. Aj keď LIDO začiatkom 20. storočia bolo najskôr verejným kúpaliskom pre vyššie vrstvy s veľkolepo vybudovanými bazénmi a palmami, neskôr patrilo všetkým. 

scan

Zažilo požiare, bombardovanie počas 2. svetovej vojny, ale aj napriek týmto momentom žilo ďalej, lebo Bratislavčania ho potrebovali. Aj keď len na svojpomocne upravenom priestranstve pri dvoch bazénoch, či priamo v rieke sa kúpali stovky ľudí naraz. Odohrali sa tu tisícky príbehov. LIDO bolo a dnes žiaľ už je len zabudnutým symbolom. 

lido4

Dnes je územie oproti krásne upravenému ľavému brehu Dunaja akoby územím nikoho. Po bazénoch neostala žiadna stopa. Medzi burinou neďaleko cyklistickej hrádze môžete nájsť len kúsok zachovaného betónového múrika vstupnej brány. Tí , ktorí LIDO nezažili, alebo o ňom nepočuli nemajú šancu nájsť presné miesta, kde sa odohrávala história LIDA.

lido

Preto sme sa rozhodli pripomenúť vám slávne časy bratislavského LIDA a spoločne pripravujeme projekt SPOMIENKY NA LIDO. Jeho súčasťou bude nielen výstava pamätných fotografií, ale radi by sme vás Bratislavčanov oslovili o pomoc. Posielajte nám akékoľvek spomienky, fotografie, či artefakty, ale aj historické plavky vašich mám či starých mám, prosto čokoľvek čo nám oživí LIDO. Kontakt: bratislavskerozky@bratislavskerozky.sk 

lido2

O pripravovaných podujatiach a aktivitách vás budeme včas informovať. Sledujte našu stránku, ale aj Fanpage na Facebooku Spomienky na LIDO, či Mladej Petržalky. LIDO patrilo vždy Bratislavčanom , tak im ho znova vráťme!

OZ Bratislavské rožky 

Zbierka: Horváth,  www.ron-del.net