Lipa na Primaciálnom námestí

Príbehy zo starej Bratislavy
21. júla 2013

„Inžinierko, tá lipa pôjde do riti!“ Takýto príkaz údajne vydal v 70. rokoch bratislavský primátor vedúcemu ZARESu.

539228_501867273206231_1243479787_n

Koncom 18. storočia sa pôvodne nevábne námestie začalo pretvárať na jedno z najkrajších prešporských priestranstiev. Na južnej strane si dal arcibiskup Jozef Batthyányi postaviť prepychový palác (1781, Melchior Hefele), budiaci obdiv široko-ďaleko. Jeho pendantom sa stal palác správcu arcibiskupských statkov Štefana Ormosdyho (na obrázku vpravo), ktorý vznikol prestavbou staršieho jezuitského kláštora (1782, Georg Zillack). Na obrázku je vedľa nej vidno ešte pôvodné osvetľovacie teleso námestia.

gg

Premenu námestia ukončili začiatkom 20. storočia, keď plný múr Starej radnice nahradilo spojovacie neogotické krídlo (Jenő Hubner, 1912) a prerazením domov na východe predĺžili Klobučnícku ulicu až na Námestie SNP: „Z Tržného námestia budeme vidieť aj časť fasády Primaciálneho paláca. Tým sa pomaly, ale isto skrášľuje naše staré a chýrne mesto“, písala dobová tlač. A mala pravdu. Najmä Primaciálne námestie patrilo v tom čase k pýcham mesta, a to aj vďaka lipe, ktorú vysadili už v roku 1896 pri príležitosti milenárnych osláv. Košatá zeleň mala nielen vysoko estetickú funkciu, ale v lete bývala v púšti rozpálených dlaždíc vítanou a vyhľadávanou oázou.

horvat166

Po roku 1945 sa začali nad primaciálnou idylou zbiehať chmáry. Ormosdyho palác sa počas adaptácie pre účely mestského magistrátu „náhodou“ zrútil a bol nahradený novostavbou (Emil Belluš, 1948). Lipa tešila Bratislavčanov ešte ďalšie tri desaťročia. Potom 80-ročnú dámu nezmyselne vyťali, pritom skutočné dôvody ostávajú dodnes zahalené rúškom tajomstva.

horvat181

Ako to už býva, medzi Bratislavčanmi o tom začala kolovať historka, dalo by sa povedať až legenda. Bolo to asi takto: po nedávno vynovenom Primaciálnom námestí sa prechádzali bratislavský a pražský primátor. Tomu sa nová dlažba evidentne nepáčila, krútil hlavou, až sa napokon neudržal a zahlásil: „Kterej blbec dal tohle udělat?“ Jeho hostiteľ nasucho preglgol a zaryto mlčal, pretože tým blbcom bol on sám.

horvat043

Veľmi ho to škrelo a keď vďaka šmykľavosti okúsil tvrdosť dlažby aj jeho námestník, rozhodol sa rázne zakročiť. Námestie dal uzavrieť a dlažbu zdrsniť. Tŕňom v oku súdruhovi ostávala bezbranná lipa, ktorú ktovie prečo považoval za triedneho nepriateľa rekonštrukcie. Keď sa mu ani po niekoľkýkrát nepodarilo pre jej výrub vymyslieť racionálne argumenty, vydal onen legendárny príkaz. Bratislava tak prišla o jednu zo svojich zelených dominánt. Našťastie nešlo o konečný stav: od roku 1997 je lipa opäť integrálnou súčasťou námestia.

Ján Vyhnánek

Podporili nás

Don`t copy text!