Inzerujte na našej stránke!
Kontakt: bratislavskerozky@bratislavskerozky.sk Tel.: +421 903735513
V novom seriáli článkov vám predstavíme obsahy, medzi nimi aj doposiaľ nezverejnené archívne zábery či skutočné kuriozity, ktoré sme pre vás povyberali z medzinárodných online databáz.Prvá časť obsahuje výber z internetového archívu Filmhíradók Online, ktorý zásluhou Maďarského národného archívu prezentuje nemé spravodajstvo, filmové žurnály z rokov 1914 – 1943. Tvorcovia sľubujú, že v blízkej budúcnosti sprístupnia na internete aj digitalizované filmové žurnály po roku 1948.
Záverečnáná prednáška roku sa uskutočnila v komornejšej, ale o to priateľskejšej atmosfére (15.12.2015). Ing. Matúš Šrámek nás vzal na dvojhodinovú prechádzku históriou Karlovej Vsi. Prostredníctvom množstva obrázkov a pútavého rozprávania sme sa preniesli do dôb, keď ešte išlo o rázovitú malebnú dedinku s množstvom osobitých zvykov a miest, ako boli napr. Riviéra a Krupica. Ďakujeme všetkým za príjemný záver roku!
Bratislavské rožky (Prešporské bajgle) sa, ako je všeobecne známe, tešia veľkej obľube, ktorá nepresahuje len hranice nášho mesta, ale aj hranice samotného Uhorska. K tejto dobrej povesti mimoriadne prispieva aj tunajšícukrár p. A. Preussberger (Námestie milosrdných 236), a to svojimi lahodnými výrobkami ako vanilkové a mandľové rožky či rožky s lieskovými orieškami, ktoré vyrába on sám, alebo taktiež jeho najznámejšími orechovými a makovými rožkami.
Dňa 25. novembra 2015 sa v Bratislave uskutočnila tematická prechádzka spojená s workshopom. Podujatie s názvom „Po stopách multikulturalizmu v Bratislave“ sa konalo v rámci českého projektu O leperiben.
Vo štvrtok (26.11.2015) sme absolvovali poslednú tohtoročnú prechádzku. V duchu utorkovej prednášky sme zachovali tematiku pochovávania a namierili si to priamo do krematória.
V utorok (24.11.2015) sme už po deviatykrát v tomto roku využili priestory Maďarského inštitútu, tentoraz na prednášku o pochovávaní v stredovekej Bratislave.
Mladá Gucki, občianskym menom Augusta Neulingerová, dostala prvý fotoaparát od svojho otca Lorenza na pätnáste narodeniny. Jej dvojička Nini mala iné záujmy a túžila sa stať lekárkou. Najčastejšie fotografovala svoju rodinu, kamarátky a rodnú Bratislavu. Vyrastala v susedstve Kostola Svätej Trojice v rodnom dome, ktorý starí Bratislavčania poznajú ako hostinec Fajka.
Meno autorky čerstvo vydanej knihy Portréty a priečelia (pôvodným názvom Arcképek és homlokzatok) je zrejme známe aj pre slovenských čitateľov.
... presnejšie jeho predchodca Most Františka Jozefa, ktorý odovzdali koncom roka 1890 „v mimoriadne chladnom počasí“ v prítomnosti jeho cisárskeho a kráľovského veličenstva. No a, samozrejme, v bielych kravatách.
Jeden z najvýznamnejších fotografov Bratislavy a Bratislavčanov v 19. storočí zdieľal osud mnohých obyvateľov bývalej monarchie. Narodil sa v Miláne v centre Lombardie, ktorá v tom čase patrila Rakúsku. Otec Karol bol dôstojníkom cisárskej armády, matka Salome, rod. Ditrichová, sa starala o rodinu. Za fotografa sa vyučil v hlavnom meste ríše, vo Viedni. Po vyučení sa usadil v Prešporku.
Na začiatok stránky