Inzerujte na našej stránke!
Kontakt: bratislavskerozky@bratislavskerozky.sk Tel.: +421 903735513
V dôsledku urbanistických zmien mesta v roku 1998 bola bronzová busta Flórisa Rómera presťahovaná na nádvorie Múzea mesta Bratislavy (Stará radnica). Dnes je socha ukrytá v jednom kúte tohto nádvoria, v tesnej blízkosti budovy. Na jej skrátenom pieskovcovom podstavci sa nachádzajú symboly, ktoré doň vyryli niekdajší prešporskí kamenári.
Druhý najväčší doliečovací ústav v krajine (mimo hlavného mesta) fungoval v Prešporku a bol pripravený postarať sa o 900 vojnových invalidov; okrem toho vznikla v bývalom korunovačnom meste aj škola pre invalidov a dielňa na výrobu protéz. Obom z nich poskytla strechu nad hlavou Uhorská kráľovská štátna odborná škola kovorobná v Prešporku (terajšia Stredná priemyselná škola strojnícka, tzv. „Fajnorka“).
K mýtom sa staviam zväčša skepticky a najradšej mám na nich to, keď sa ukáže, že sú to len mýty. Nebolo tomu inak ani pri čítaní diskusných príspevkov o prešporských vínach, ktoré v roku 1902 uverejnil denník Nyugatmagyrországi Hiradó. Pretože v súvislosti s takými či onakými vínami sa aj dnes mnohí oháňajú argumentom, že pred sto rokmi sa veru ešte prihliadalo na kvalitu, nie ako teraz, keď každý preferuje kvantitu a chémiu. Nuž, aj toto je len mýtus.
V nedeľu (26.4.2015) sme po zimnom spánku absolvovali prvú tohtoročnú prechádzku. Za vítanej asistencie slnečného počasia sa nás popoludní zhromaždilo na pravom brehu Dunaja niekoľko desiatok, aby sme sa vydali po stopách histórie najstaršieho verejného parku v strednej Európe - Sadu Janka Kráľa.
Trávniky na námestia, vinice na hradný kopec, zeleninu do bazénov. A nech je kaviareň UFO vysvietená podľa počasia! V Starej tržnici nedávno predstavili knihu 95 nápadov, ako zlepšiť Bratislavu, ktorá obsahuje návrhy a odporúčania na ďalší rozvoj hlavného mesta.
V utorkový podvečer 14. apríla 2015 nás Janko Vyhnánek v rámci cyklu Prechádzky starým Prešporkom virtuálne previedol po ľavom brehu Dunaja od dnešného Mosta SNP k bývalému Starému mostu. Mohli sme sa pomocou starých pohľadníc ocitnúť v pozícii niekdajších obyvateľov mesta.
Činnosť občianskeho združenia predstavil kunsthistorik Máté Csanda, následne sa spisovateľ Michal Hvorecký pozhováral s autormi knihy Von Pressburg nach Salzburg Robertom Hofrichterom, ktorý emigroval z Bratislavy v období socializmu, a Petrom Janovičkom.
Na začiatok stránky