Spustili sme digitalizáciu Batkovej pozostalosti

Správy
23. novembra 2012

S radosťou Vám oznamujeme, že digitalizáciu vzácnych dokumentov Batkovej pozostalosti sme odštartovali v spolupráci s Archívom mesta Bratislavy sídlom v Petržalke.

Koordinátorom digitalizácie je Občianske združenie bratislavské rožky. Dokumenty v maďarskom jazyku má na starosti historik-muzeológ Sándor Papp ml., s nemeckými pracuje PhDr. Sylvia Urdová.

V pozostalosi je viac ako 10 000 vzácnych dobových dokumentov: listy, pohľadnice, vizitky, vstupenky, jedálne lístky, pozvánky, plagáty atď. Táto pozostalosť je významným prameňom dejín Bratislavy z obdobia 1867- 1917. Občianske združenie bratislavské rožky z digitalizovaných, kategorizovaných dokumentov v budúcnosti uverejní virtuálnu výstavu a databázu na svojej webstránke www.bratislavskerozky.sk . Takto bude pre odbornú, ako aj pre laickú verejnosť dostupná vzácna zbierka originálnych dobových dokumentov.

Ján Nepomuk Batka v rokoch 1879 – 1917 pôsobil ako archivár mesta Bratislavy. Batka sa venoval aj publicistickej a editorskej činnosti. Bol redaktorom časopisu Pressburger Zeitung, do ktorého písal kritiky, recenzie a fejtóny o hudobnom živote Bratislavy, Viedne a Budapešti. Batka počas svojho života nahromaždil bohatú zbierku dokumentov, kroré nám v súčasnosti poskytujú cenné svedectvo o rôznych aspektoch doby. Vo svojom testamente ju odkázal (spolu s celým svojim hnuteľným aj nehnuteľným majetkom) mestu Bratislava. V súčasnosti sú tieto dokumenty uložené v niekoľkých fondových a knižničných inštitúciách (Archív mesta Bratislavy, Mestská knižnica v Bratislave, Mestské múzeum v Bratislave, Galéria mesta Bratislavy). Batka si dopisoval s viacerými významnými osobnosťami (Johannes Brahms, Ludwig Burger, Richard Wagner, Johann Strauss, Béla Bartók, Zoltán Kodály, Ferenc Liszt, János Fadrusz, Viktor Tilgner, Alajos Rigele atď.).

OZ Barožky

Podporili nás

Don`t copy text!