Inzerujte na našej stránke!
Kontakt: bratislavskerozky@bratislavskerozky.sk Tel.: +421 903735513
Maďarský sprievodca po Bratislave Árpád Korpás je zároveň podpredsedom OZ Bratislavské rožky a jedným z iniciátorov nového projektu Maďarská Bratislava (Magyar Pozsony). V tejto súvislosti sme mu položili niekoľko otázok.
V utorok (31.1.2018) sme na netradičnom mieste v Mirbachovom paláci usporiadali našu prvú tohtoročnú prednášku.
Môj otec Dr. Géza Bertha sa nijako zvlášť nevenoval zbieraniu pohľadníc, no exempláre, ktoré mu zostali po predkoch – zrejme aj z osobných dôvodov…
Keď sa mi pred rokom dostala do ruky priekopnícka kniha Vily nad hradom autorského tandemu Berka – Bahna, s pôžitkom som sa do nej začítal a nechal pred sebou defilovať osudy všetkých tých zaujímavých obyvateľov tohto príbehmi nabitého kúska územia. Málokto si uvedomuje, koľko hodnotných stavieb (či už z historického alebo architektonického hľadiska) sa v kopcoch nad mestom nachádza. Jedným z takýchto objektov je aj Vila MUDr. Eugena Lesného z roku 1933 na Mošovského 5.
Kto boli betari, aké mali ciele? Prečo vyplávala loď aj s Bratislavčanmi na palube do ďalekej Palestíny? Náš hosť, režisér Jaro Rihák pred plnou sálou rozprával príbeh štyristo ľudí, ktorí v máji 1940 nastúpili na hrdzavý riečny parník. Medzi nimi boli ľudia zo Slovenska, Maďarska, Čiech, Rakúska, Nemecka a Poľska.
Dňa 11. decembra 2017 sa v priestoroch Carlton Hotela v Bratislave uskutočnila výročná schôdza OZ Bratislavské rožky. Podujatie bolo zároveň spojené s poslednou tohtoročnou prednáškou z cyklu Prechádzky starým Prešporkom.
Keď som prednedávnom písal o storočnici Jána Batku, spomenul som si, že tento rok mala okrúhle výročie aj ďalšia z galérie zabudnutých osobností nášho mesta. Je to Johann Andreas Bäumler, vo svojej dobe uznávaný (a to nielen v Uhorsku!) botanik, ktorého 170. výročie narodenia prebehlo už akosi tradične bez výraznejšieho povšimnutia.
Čo by asi povedali dnešní Bratislavčania na to, keby sa primátor mesta rozhodol tráviť vianočný večer jazdou v tereniaku po zamrznutom Dunaji, a presúvať sa tak zo Starého Mesta do Petržalky? Nuž, na popularite by mu to určite nepridalo, hoci v stredovekom Prešporku sa podobný vianočný zvyk tešil veľkej obľube.
Pred koncom roka si pripomíname ešte jedno pekné okrúhle jubileum. Pred 150 rokmi, 15. decembra 1867, totiž uhorské ministerstvo vnútra schválilo stanovy Dobrovoľného hasičského spolku a jeho založeniu tak už nič nestálo v ceste.
Cieľom tradičného fundraisingového podujatia (získavajúceho podporu a zdroje pre neziskové organizácie) s názvom „História na zjedenie“ je popularizovať činnosť občianskeho združenia.
Na začiatok stránky