„Makové rožky majú vždy tvar podkovy a orechové tvar písmena C.“Navštívte stánok OZ Bratislavské rožky na vianočných trhoch!

Správy
12. decembra 2017

OZ Bratislavské rožky aj tento rok pozýva záujemcov do svojho stánku na vianočných trhoch. Cieľom tradičného fundraisingového podujatia (získavajúceho podporu a zdroje pre neziskové organizácie) s názvom „História na zjedenie“ je popularizovať činnosť občianskeho združenia.

00

Prostredníctvom kníh a tlačovín, ktoré približujú dejiny Bratislavy, upriamuje pozornosť verejnosti na svoje aktivity, smerujúce k ochrane kultúrnych a historických hodnôt. Samozrejme, návštevníkov podujatia sa snaží potešiť aj chutnými bratislavskými rožkami.

Prešporský kalendár 2018. Karl Körper – „Souvenir de Pressbourg“

OZ Bratislavské rožky už štvrtý rok vydáva obľúbený nástenný kalendár ilustrovaný fotografiami starého Prešporka:do kalendára na rok 2018 redaktori vyberali zo stotridsaťročných záberov z tvorby legendárneho prešporského fotografa Karla Körpera.

06

„Souvenir de Pressbourg“ (rok 1882/1885?) so súborom nádherných kabinetiek vo veľkosti 16 x 11 cm,  bol použitý pri príprave PREŠPORSKÉHO KALENDÁRA 2018. Digitálna kópia súboru sa vďaka veľkorysej ponuke súkromného zberateľa Júliusa Cmoreja dostala do vlastníctva Občianskeho združenia Bratislavské rožky.

Rozprávky zo Židovskej ulice

Príbehy publikácie od historičky Viery Kamenickej s názvom Rozprávky zo Židovskej ulice sú situované do zaniknutej bratislavskej židovskej štvrte. Knižka vychádza s ilustráciami samotnej autorky.

02

Rozprávanie sa začína v jednej z posledných pôvodných budov, ktoré stoja na Židovskej ulici, kde sú v súčasnosti prezentované predmety súvisiace so židovskou kultúrou. Predmety, ktoré sa viažu na židovské sviatky i všedné dni.

Súčasťou židovských sviatkov sú rozprávky, príbehy. Emočná sila mnohých príbehov súvisí s nenávratne zaniknutým svetom tejto časti mesta a jej obyvateľov. Veď Židovská ulica bola malý svet s vlastným životom.

Rozprávky zo žltej električky

Viedenská električka bola v čase svojej existencie neoddeliteľnou súčasťou obrazu vtedajšej Bratislavy. Predstavovala jeden z jej identifikačných znakov. Po technickej a dopravnej stránke išlo o dopravný systém, ktorý svojím riešením v sebe zahŕňal prvky vlakovej a električkovej prevádzky, čo na tú dobu bolo ojedinelé riešenie.

promo obalka sk

Autor Vlado Schwarz čerpal dej z historických časopisov. Všetky príbehy sú založené na skutočných udalostiach a odohrávajú sa v rôznych ročných obdobiach. Pomocou hlavného hrdinu, ktorým je šofér električky, približujú čitateľovi nielen fungovanie daného dopravného prostriedku, ale aj historické lokality v Petržalke pri trati Viedenskej električky. Z každého príbehu plynie ponaučenie pre deti.

 

Martinengo

Príbeh pútavou formou približuje Bratislavu 19. storočia deťom a taktiež záujemcom o históriu mesta. Známy šermiarsky majster, učiteľ, humanista, zakladateľ prvého zboru dobrovoľných hasičov Ferdinand de Martinengo zasvätil svoj život filantropii a spoločenskému rozvoju Bratislavy.

obalka

Autorka Iveta Maronek pomocou historického príbehu pozýva detských čitateľov na pamätnú lavičku do mesta, ktoré rozkvitalo aj vďaka humanistovi. 120. výročie jeho úmrtia sme si pripomenuli v roku 2015. Knihu ilustrovala Iveta Malá. Knihy z edície Bratislavské rozprávky približujú slávne osobnosti, ktoré boli nejakým spôsobom späté s dobovou Bratislavou. Cez ich životné osudy, spracované v podobe rozprávkových príbehov, môžu mladí aj starší čitatelia spoznávať históriu tohto mesta.

Széchenyi

Z príbehov sa dozvieme aj to, v ktorej časti Bratislavy sa vďaka Széchenyimu konali prvé konské dostihy v Uhorsku, prečo mal rád Aupark alebo za aký čin si mohol v mladosti pripísať vojenské zásluhy.

polepsk

Gróf István Széchenyi v jednotlivých príbehoch ožíva nie ako politik či postava z učebníc dejepisu, ale ako bežný smrteľník so všetkými pozitívami i negatívami, cnosťami i pokleskami. Túto koncepciu ďalej posilňuje zvolený jazykový štýl, ktorý vychádza z paralelného spolupôsobenia moderného i historického jazyka 19. storočia, ako aj ilustrácie Júlie Farkas. Výsledkom je kompaktný, harmonický celok.

Lechner

Čo robia tri tehly v jednej z vitrín bratislavského múzea? Čo sa skrýva pod tajomným slovom secesia? Kde sa týči nádherná budova Poštovej sporiteľne, zdobená včelami a úľmi? Akú farbu má pancier zlatoňa? Ako môžu mať dve Alžbety jeden kostol? – navyše modrý? A kto je majster Lechner, ktorý mal striebornú bradu, v zime i v lete nosil čiapku a staval parádne domy, ktoré dodnes vzbudzujú obdiv? Kto sa začíta do tejto knižky, nájde na potulkách Prešporkom spred sto rokov odpovede na tieto i mnohé otázky. 

lechner sk

V knihe môžeme nazrieť do života slávneho architekta Ödöna Lechnera, ktorý ako svoje posledné dielo projektoval obľúbený Modrý kostolík.

Bezplatný informačný materiál! Všetko, čo sa oplatí vedieť o bratislavských rožkoch

Bratislava sa v posledných rokoch stále viac vracia ku svojim koreňom, k minulosti, a možno aj s touto snahou súvisí fakt, že jej niekdajšie „ochranné známky“, ako napríklad makové a orechové rožky (bajgle), sú medzi jej obyvateľmi čoraz obľúbenejšie.

Bratislavské rožky majú korene v ďalekej minulosti. Podľa historických prameňov ich v Prešporku piekli už v 16. storočí. Neskôr túto pochúťku dodávali na cisársky dvor vo Viedni, ale vyvážali ju aj do Ameriky či dokonca do Indie.

09

Na základe archívnych i knižničných dokumentov a prameňov publikáciu zostavili historici OZ Bratislavské rožky. V bohato ilustrovanej brožúrke, si môžeme prečítať zaujímavosti o pečive, ktoré bolo kedysi považované za symbol mesta. Štvorjazyčný informačný materiál je zdarma dostupný v stánku OZ Bratislavské rožky na vianočných trhoch.

OZ BArožky

Podporili nás

Don`t copy text!