Inzerujte na našej stránke!
Kontakt: bratislavskerozky@bratislavskerozky.sk Tel.: +421 903735513
V septembri 1906 sa v týždenníku Pressburger Presse objavila správa, že si jeho redakcia mala možnosť prezrieť u firmy Marton lavičku, ktorej chýbal už len náter a do konca roka bude osadená v Horskom parku. S veľkým nápisom Sóltz-pihenő (Sóltzovo odpočívadlo) na operadle sa mala stať pamätníkom dlhoročného inšpektora Horského parku Rudolfa von Sóltza
V poradí štvrtá tematická prechádzka pod vedením Ágnes Mánye Benyovszky, ktorá sa uskutočnila 29. mája 2016, sa začala pred bývalým sídlom Československého rozhlasu.
Tematická prechádzka v sobotu 28. mája 2016 dostala názov Bratislavou medzi dvoma svetovými vojnami. Sprevádzal naozaj zasvätený sprievodca, historik architektúry Mgr. Peter Szalay, PhD. Z miesta stretnutia na Gondovej ulici sme sa prešli okolo Umelky, cez Klemensovu, Jakubovo námestie, „Bezručku“, Dunajskú na Námestie SNP a prechádzku sme zakončili na vyústení Gorkého ulice do Hviezdoslavovho námestia.
21. mája sa konala ďalšia zo série tematických prechádzok. Tento krát sme sa dostali do delostreleckej kaverny z obdobia 1. svetovej vojny na Kamzíku. Táto kaverna je od minulého roku sprístupnená aj verejnosti. Náš sprievodca: Jakub Kuruc nás informoval, že ide o doteraz známu najväčšiu kavernu na Slovensku o ktorej sa vie.
V sobotu (7.5.2016) sme realizovali prehliadku Slavínu. Po príchode na "miesto činu" sme nechceli veriť vlastným očiam - na Slavín doslova prúdili davy ľudí! Zdalo sa, že rad záujemcov nemá konca-kraja. Po prekonaní počiatočných obáv o hladký priebeh sme napokon všetko zdarne zvládli; vďaka patrí najmä nášmu sprievodcovi, Ing. Borisovi Šramkovi, ktorý nám okrem pietnej miestnosti sprístupnil aj podzemie Slavína. Táto sobota sa tak zapíše do našej histórie ako jedna z najúspešnejších vychádzok vôbec.
Idúc Kapitulskou ulicou, vždy mi padne zrak na ruinu Esterházyho paláca. Vídam aj skupinky turistov, zvedavo sa pri ňom pristavujúce. Ukazujú naň prstom a neveriacky si overujú vo svojich sprievodcoch, či sa nepomýlili a skutočne ide o šľachtický palác zo 17. storočia. Nuž, áno, je to on. V takýchto chvíľach sa obrním voči chmúrnej realite, prenesúc sa na koniec 19. storočia, keď palác oplýval životom. Už dávno mal za sebou časy, keď si sem Esterházyovci vodili kapelu na čele so slávnym Haydnom, no v priestoroch rozparcelovaných na byty pulzoval život snáď ešte intenzívnejšie.
Všetci, ktorí 30. apríla 2016 prišli na druhú tohtoročnú maďarskú tematickú prechádzku Bratislavských rožkov, sa mohli zúčastniť nefalšovaného retro výletu. Sprievodca Árpád Korpás totiž navodil atmosféru 50., 60. a 70. rokov minulého storočia a priblížil aj pravidlá dobovej žurnalistiky, ktoré mladší účastníci stretnutia už nepoznali. A o nostalgiu veru nebola núdza: ožili dávne príbehy aj lapsusy všetkého druhu.
Prešporok sa mohol počas svojich dejín pochváliť nejedným prvenstvom, nejedným unikátom. Postavili tu budovu, ktorú i v maďarčine prvýkrát nazvali „országház“ (krajinský dom) a ktorá aj slúžila svojmu účelu; na tunajšom sneme prvýkrát predniesol reč v jazyku svojho národa gróf István Széchenyi a v neposlednom rade sa práve tu zrodili reformy, ktoré ovplyvnili ďalšie osudy Uhorského kráľovstva a poukázali na skutočnosť, že národ dospieva a chce sa osamostatniť.
V sobotu 23. apríla 2016 sa v rámci 11. ročníka festivalu [fjúžn] uskutočnila tematická prechádzka s názvom Po stopách multikulturalizmu Bratislavy, na ktorej sprevádzali Ivor Švihran z M_P_BA a Árpád Korpás z OZ Bratislavské rožky.
Prvá tohtoročná maďarská tematická prechádzka OZ Bratislavské rožky, ktorá sa uskutočnila 3. apríla 2016, prilákala takmer osemdesiat záujemcov, a to nielen z Bratislavy, ale aj zo širšieho okolia či dokonca z Maďarska. Miestna historička a spisovateľka Ágnes Mánya Benyovszky predstavila účastníkom významné budovy, ktoré vyrástli v Prešporku počas tzv. šťastných čias (1890 – 1914).
Na začiatok stránky