Spoluorganizátor: Múzeum mesta Bratislavy

Hosť: Patrícia Ballx, kurátorka zbierky starej kresby a grafiky Galérie mesta Bratislavy.

Cyklus: Prechádzky starým Prešporkom

Jazyk prednášky: slovenský

Vstupné: 2,- €, pre členov OZ Bratislavské rožky bezplatné

 

Karl Hugo Frech, maliar, grafik a ilustrátor, sa narodil 9. septembra 1883 v nemeckom meste Gaisburg (od roku 1901 časť Stuttgartu). Študoval litografiu v renomovanom vydavateľstve J. F. Schreibera v Esslingene.

V júli 1914 sa presťahoval do Bratislavy a 15. februára 1915 bola svadba. Po náhodnom stretnutí s Carlom Angermayerom, majiteľom bratislavských novín Pressburger Zeitung, začal pravidelne prispievať do miestnych novín. Bol členom Bratislavského umeleckého spolku (Pressburger Kunstverein) a pracoval ako maliar a grafik. Podieľal sa na ilustrovaní rôznych grafických listov, diplomov, článkov a kníh, exlibrisov, ale najznámejší je svojimi zobrazeniami Bratislavy.

Neboli to len dominanty, námestia a známe ulice, ale aj rôzne zákutia, dvory a nádvoria. So svojím zmyslom pre detail zachytil aj dvere, lampy či obchodné štíty, ktoré nám dodnes približujú niekdajšiu podobu mesta. Na svojich dielach zvečnil neopakovateľnú atmosféru, rozprávkový charakter dnes už neexistujúcich zákutí a uličiek starej Bratislavy – romantického a pokojného mesta medzi dvoma svetovými vojnami.

Po tridsaťročnom snažení sa nevyhol svojmu osudu a zomrel 27. júla 1945 počas odsunu.

Realizované s finančnou podporou Fondu na podporu kultúry národnostných menšín.

Podpora zabezpečenia interkultúrneho dialógu a porozumenia medzi občanmi slovenskej národnosti a občanmi patriacimi k národnostným menšinám a etnickým skupinám.

prednaska_frech