Spoluorganizátor: Múzeum mesta Bratislavy 

Hosť: Jaro Rihák

Cyklus: Prechádzky starým Prešporkom

Jazyk prednášky: slovenský

Vstupné: 2,- €, pre členov OZ Bratislavské rožky bezplatné

18. mája 1940 vyplával z bratislavského Zimného prístavu riečny parník PENTCHO. Na preplnenom transportnom parníčku bolo neskôr až päťsto Židov z viacerých stredoeurópskych štátov, predovšetkým však zo Slovenska. Plavili sa po Dunaji, ktorý bol vtedy jedinou možnou cestu do cieľa, britskej Palestíny. Transport organizovalo sionistické mládežnícke hnutie Betar.

Väčšina cestujúcich verila, že na nultom dunajskom kilometri v prístave Sulina ich bude čakať skutočná námorná loď. Lenže pravda bola drsnejšia. Žiadna iná loď pre nich už neexistovala, iba malý hrdzavý riečny parník. Vo chvíli keď parník vyplával na Dunaj, bolo už Poľsko porazené a wehrmacht začal blitzkrieg na Brusel a Paríž.

Rôznorodý transport sprevádzala rôznorodá posádka: ruský kapitán, lodníci z Bulharska, Rumunska, Cigán aj Turek. Absurdný príbeh plný hrdinstva a odvahy, veľmocenských intríg, udavačstva ale aj ľudskej solidarity a veľkosti. Ešte nikdy sa neplavil po moriach taký malý riečny parníček s takými zvláštnymi pasažiermi a v takých dramatických okolnostiach. Plavba mala trvať tri - štyri týždne, v skutočnosti trvala skoro štyri roky. Do cieľa síce väčšina prišla ale úplne inak ako plánovali mladí Betari.

Je to príbeh slovenskej hanby ale aj pýchy, že neuveriteľný príbeh plavby za krásnym snom sa začal práve v Bratislave.

PENTCHO, príbeh parníka vyšiel aj knižne /MARENČIN PT a SANDBERG Film/ a bol napísaný podľa rozprávania účastníkov plavby. Práve na parníku Pentcho dostal definitívnu podobu obranný štýl Krav maga, dnes známy po celom svete, ktorého autorom bol bratislavský športovec Imi Lichtenfeld, jedna zo zaujímavých postáv príbehu.

Príbeh, ešte v podobe filmového scenára Na drugu stronu, dostal hlavnú cenu v českej scenáristickej súťaži RWE & Studio Barrandov a kniha bola vo finále Anasolf litera 2016.

Realizované s finančnou podporou Úradu vlády Slovenskej republiky – program Kultúra národnostných menšín 2017. (Program interetnického a interkultúrneho dialógu a porozumenia medzi národnostnou väčšinou a národnostnými menšinami a etnickými skupinami.)